Felelős kutyatartás
Felelős kutyatartás
Egyes statisztikák szerint Magyarország lakosságának a 30%-a rendelkezik kutyával. Ez hatalmas arány, több, mint 3 000 000 kutyáról van szó.
Ennek okán sok helyről, sok embertől halljuk ezt a kifejezést; Felelős kutyatartás. De mit is jelent ez valójában, mit, milyen szabályokat kell betartani? Az állattartás evolúciója a városi kutyákat többségükben családtaggá emelte. Azonban ez azt jelenti, hogy több feladatunk, több felelősségünk lett.
Hogyan válhatnak a gazdik valóban felelős kutyássá?
Rengeteg elképzelés létezik a felelős kutyatartásról - ezekben legtöbbször a kutyakaki felszedése, kedvenceink etetése, sétáltatása jut az átlagembernek eszébe először.
Viszont több kötelezettséggel jár ha állatot tartunk, több feladattal, szabályok, etiket ismeretével is tisztában kell lennünk!
Már az állat befogadása előtt végig kell gondolnunk, képesek vagyunk-e élethosszig a szükségleteit biztosítani, beleértve a megfelelő elhelyezést, ellátást, anyagi lehetőségeinket, az állat mozgásigényének kielégítését, egészségének megőrzését, és a nem várt szaporulatok megelőzését.
Fontos eldöntenünk, hogy honnan, milyen körülmények közül válasszunk magunknak kutyát és talán még fontosabb, hogy milyen típusú kutyát válasszunk!
A kutyák jelentős része szeret nyomot hagyni maga után, szeret szociális életet élni és a szabadon csavarogni.
A városban érvényes, hogy úgy kell közlekedni, hogy másokat ne zavarjon a kutya viselkedése. Ezért bármennyire is jól nevelt, pórázon kell tartani, sőt kötelező közterületen így eljárni! Az utcán, a futtatóban, erdőben tett séták alkalmával is meg kell akadályozni az erőfitogtatást, vicsorgást - akár szájkosárral, akár tiltással - a kergetést, felugrálást és a durva játékot. Póráz nélküli játékra, szaladgálásra kizárólag az arra kijelölt helyen, zárt kutyafuttatóban van lehetőség!
Alapszabály, hogy minden, ami a kutyából kijött, azt össze kell szedni, minden, ami a kutyába bemenne, azt meg kell akadályozni! Nem csak tilos, de veszélyes is felennie a földről bármit. Tény, hogy a felelős kutyatartás idővel emberfeletti reflexszel és sasszemmel áld meg minket.
Az állatorvos felkeresése nem tartozik a kutyák kedvenc programjai közé, és bár csak a védőoltás alkalmával kötelező, azért általában nem ússzák meg ennyivel. Leszámítva a sérüléseket és baleseteket, évente egy általános ellenőrzés se árt!
A kullancsok és bolhák ellen az év minden szakaszában óvni kell a testüket, gondoskodni a rendszeres féreghajtásról.
A kutyakozmetika sem egy luxus értékrend, nem azért ajánlatos, hogy jó insta fotókat lőhessünk kedvenceinkről. A kopogó kutyakarmok nem csak rondák, de egészségtelenek is, az állatot akadályozzák a járásban, sérülést okozhatnak. Bizonyos időközönként fürdetni sem árt a kutyákat és a szakszerű szőrnyírást érdemes inkább a profikra bízni!
Az egészségmegőrzés másik kulcskérdése a helyes etetés. Ahogy minden étkezés esetében, a kutyáknál is fontos a mértékletesség. Bár finom a rántott húsi vagy a torta, a kutyának cukorbetegséget, máj-, veseelégtelenséget okozhatnak. Az édesítőszer (eritrit) halálos méreg!!!
A nyers etetés és a jó minőségű tápok a megfelelő megoldás. Azért néha egy kis nasiról sem szabad megfeledkezni, persze a megfelelő keretek között, mint pl. zöldségek, gyümölcsök, jó minőségű előre csomagolt jutifalatok.
Egy kutya lehet boldogtalan és depressziós is. Boldogtalan nem attól lesz a kutya, ha nem mehet fel a kanapéra, hanem ha más szerepet szánnak neki, mint amilyen valójában. Például embergyerekként tekintenek rá, vagy egy ölebet házőrzőnek használnak és fordítva. Akkor is boldogtalan lehet ha értelmezhetetlen korlátokat állítanak fel vele szemben és sosem dicsérik meg. Káros a kutyára a rossz nevelés, de a kutyatársaság és a kutyáskodás hiánya is. A leginkább jellemző és látható ok a kevés mozgás, az ingerszegény élet és a túletetés. Láncon tartani pedig törvényileg is tilos!!!
Szükségük van kedvenceinknek a gazdival együtt töltött minőségi időre, ami kevesebb kanapén henyélést és több labdázást, játékot, bandázást vagy futást, kirándulást jelent. Trükktanítással, feladatokkal agyban is le lehet őket fárasztani, a megfelelően adagolt és megfelelő minőségű jutalomfalat segítségével.
Munkakutyák esetében ez fokozottan érvényes, hiszen a fajta lételeme az emberrel közösen végzett tevékenység.
Vigyük kutyaiskolába kutyáinkat, nem csak a szocializáció miatt, hanem rengeteget tanulhatunk és ez által taníthatjuk kedvencünket.
Nem árt tisztában lenni a helyi rendeletekkel, minden városnak saját rendeletei vannak a kedvtelésből tartott állatokkal kapcsolatban. És vannak törvények ami Magyarország területére érvényesek. Ha utazni, nyaralni indulunk, tájékozódjunk az aktuális ország, város szabályaival, törvényeivel!
-Közösen a Kutyákkal Egyesület-